Albánci protestovali proti zavedení mýta

Asi dvě desítky lidí utrpěli zranění při protestech proti zavedení mýta na dálnici na severovýchodě Albánie. 

Rozzuřený dav, který se dostal do potyčky s policií, dokonce nedaleko města Kukës zdemoloval stanici na výběr mýtného.

Albánie zavedla mýto na jedné z dálnic na severu země, která spojuje hranici s Kosovem a jadranské pobřeží. Na protest proti zavedení mýta se nedaleko Kalimashského tunelu sešlo několik stovek lidí. Původně pokojná demonstrace se ovšem po chvíli zvrhla a rozzuřený dav začal házet kameny na policisty a ničit stanici na výběr mýtného, kterou se jim dokonce podařilo zapálit.

Zranění utrpělo dvanáct protestujících a pět policistů. Ministr Xhafaj i premiér Rama násilí odsoudili a slíbili přísné potrestání útočníků. Předseda nejsilnější opoziční Demokratické strany Lulzim Basha vyzval vládu, aby z placení mýta vyloučila lidi, kteří žijí v okolí dálnice a aby celkově snížila cenu mýta.

Řidič na severovýchodě Albánie musí platit za dálnici několik eur. Zpoplatněný je zhruba stokilometrový úsek od kosovské hranice k městu Milota u jadranského pobřeží. Po této dálnici jezdí k moři velké množství turistů z Kosova. Mezinárodní konsorcium , které tuto dálnici provozuje, dostalo od albánské vlády licence na výběr mýta na třicet let.

Foto: Wikipedie


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám tady líbí, podpořte nás...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email